poniedziałek, 22 lutego 2016

„24 godziny dla Pana”

„24 godziny dla Pana”

4/5 marca 2016

Światowa inicjatywa modlitewna w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

Ojciec Święty Franciszek w bulli Misericordiae Vultus, ogłaszającej trwający Jubileusz Miłosierdzia napisał m. in.:

Inicjatywa «24 godziny dla Pana», która jest prowadzona w piątek oraz w sobotę przed  IV Niedzielą Wielkiego Postu, powinna zostać rozpropagowana w diecezjach. Wielu ludzi znów będzie korzystać z sakramentu pojednania, a wśród nich wiele osób młodych. W tym doświadczeniu odnajdują często drogę powrotu do Pana, do przeżywania żarliwej modlitwy oraz nadania sensu własnemu życiu. Z przekonaniem na nowo postawmy w centrum sakrament pojednania, ponieważ pozwala nam przekonać się namacalnie o wielkości miłosierdzia. Będzie to dla każdego penitenta źródłem prawdziwego pokoju wewnętrznego.
I dalej o posłudze spowiedników:
Niezmordowanie będę zawsze powtarzał, że spowiednicy muszą być prawdziwym znakiem miłosierdzia Ojca. Nie można być spowiednikiem z przypadku. Spowiednikami stajemy się wtedy przede wszystkim, gdy wpierw sami jako penitenci szukamy przebaczenia. Nigdy nie zapominajmy, że być spowiednikiem znaczy mieć udział w misji samego Jezusa i być konkretnym znakiem niezmiennej Boskiej miłości, która przebacza i zbawia. Każdy z nas otrzymał od Ducha Świętego dar przebaczania grzechów i za to jesteśmy odpowiedzialni. Nikt z nas nie jest panem sakramentu, ale wiernym sługą przebaczenia Boga. Każdy spowiednik powinien przyjmować wiernych jak ojciec z przypowieści o synu marnotrawnym: ojciec, który wybiega na spotkanie syna, pomimo że roztrwonił on jego majątek. Spowiednicy mają objąć skruszonego syna, który wraca do domu, i wyrazić radość z tego, że się odnalazł. Niestrudzenie będą również szli do drugiego syna, który pozostał na zewnątrz i nie potrafi się ucieszyć, aby mu wytłumaczyć, że jego surowy osąd jest niesprawiedliwy i nie ma sensu w obliczu miłosierdzia Ojca, które nie zna granic. Nie będą zadawać zbędnych pytań, lecz jak ojciec z przypowieści przerwą mowę przygotowaną przez syna marnotrawnego, ponieważ potrafią dostrzec w sercu każdego penitenta wołanie o pomoc i prośbę o przebaczenie. Jednym słowem, spowiednicy są wezwani, aby byli zawsze i wszędzie, w każdej sytuacji i pomimo wszystko znakiem prymatu miłosierdzia (MV 17).


Odpowiadając na papieskie wezwanie pragniemy także w naszej diecezji włączyć się w tę ogólnoświatową inicjatywę i w tym czasie szczególnie celebrować sakrament pojednania i pokuty oraz podjąć m. in. następujące intencje:

  • o pokój na świecie (Ukraina, Bliski Wschód),
  • za Ojczyznę,
  • o wolność dla prześladowanych chrześcijan,
  • za małżeństwa i rodziny,
  • za młodzież i w intencji przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie,
  • o nowe powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego,
  • za chorych i cierpiących,
  • za dzieło ewangelizacji w Kościele powszechnym i naszej diecezji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz