czwartek, 14 kwietnia 2016

Plan transmisji telewizyjnych obchodów 1050 rocznicy Chrztu Polski

MSZA ŚWIĘTA DZIĘKCZYNNA W 1050. ROCZNICĘ CHRZTU POLSKI Z GNIEZNA
czwartek, 14 kwietnia, godz. 17:20
Episkopat Polski wraz z zaproszonymi gośćmi, na czele z Legatem Papieskim kard. Pietro Parolinem - Sekretarzem Stanu Stolicy Apostolskiej i Prezydentem RP Andrzejem Dudą,  będą dziękować w katedrze gnieźnieńskiej Matce wszystkich kościołów w Polsce za łaskę Chrztu naszej Ojczyzny. Uroczystej liturgii przewodniczył będzie ks. kard. Pietro Paroli. Homilię wygłosi ks. abp Wojciech Polak - Prymas Polski.
Z bazyliki prymasowskiej, od grobu i relikwii św. Wojciecha, zostaną również posłani misjonarze, by nieść Dobrą Nowinę o Jezusie Chrystusie na krańce ziemi. Są oni wyrazem naszej wdzięczności za łaskę Chrztu św. oraz znakiem żywotności polskiego Kościoła.


TRANSMISJA ZGROMADZENIA NARODOWEGO Z POZNANIA
piątek, 15 kwietnia, godz. 11:55
Z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski i powstania państwa polskiego w Poznaniu odbędą się uroczyste obrady Sejmu i Senatu oraz okolicznościowe przesłanie Zgromadzenia Narodowego. Na to wydarzenie do stolicy Wielkopolski przybędzie ok. 1200 gości z Polski i z zagranicy. W nadzwyczajnym zgromadzeniu obu izb parlamentu wezmą także udział prezydent Andrzej Duda, Rada Ministrów, członkowie Konferencji Episkopatu Polski, przedstawiciele parlamentów europejskich i korpusu dyplomatycznego.

MSZA ŚWIĘTA JUBILEUSZOWA W 1050. ROCZNICĘ CHRZTU POLSKI Z POZNANIA
sobota, 16 kwietnia, godz. 13:45
„Gdzie Chrzest tam nadzieja” pod tym tytułem w sobotę, 16 kwietnia odbędzie się wielkie Świętowanie Jubileuszowe na INEA Stadion w Poznaniu. Z tego też miejsca o godzinie 13:45 nadamy transmisję Liturgii Mszy Świętej Jubileuszowej.

TAJEMNICE POCZĄTKÓW POLSKI - WYSPA WŁADCÓW
niedziela, 17 kwietnia, godz. 6:25
poniedziałek, 18 kwietnia, godz. 23:25
wtorek, 19 kwietnia, godz. 14:25
Film ukazuje wyniki wieloletnich badań archeologów i innych naukowców nad początkami państwa polskiego. Twórcy zastosowali komputerowe rekonstrukcje, aby odtworzyć topografię Ostrowa Lednickiego z X - XI wieku. W filmie znalazły się wypowiedzi wielu wybitnych badaczy m.in.: Zofii Kurnatowskiej, Andrzeja Koli i Jerzego Strzelczyka, a także zabytki odkryte na wyspie i w Jeziorze Lednickim oraz zdjęcia podwodne. Autorzy demonstrują także najbardziej prawdopodobne hipotezy o budowie mostów w 963 roku oraz historię najazdu czeskiego księcia Brzetysława w 1039 roku. Film dopełniają inscenizacje walk oraz spotkania Mieszka I z Dobrawą, czy Bolesława Chrobrego i cesarza Ottona III.
Reżyseria: Zdzisław Cozac (2012),
* napisy w języku angielskim

POLSKA 1050
niedziela, 17 kwietnia, godz. 8:30
Chrzest miał dla Polski decydujące znaczenie w każdym aspekcie życia: społecznego, państwowego, kulturalnego. Rozwój cywilizacji w naszym kraju zawdzięczamy właśnie chrześcijaństwu. Przyjęcie chrztu przez Mieszka I było najważniejszą decyzją w naszej historii i jej początkiem. W tym wydaniu programu cofniemy się do czasów Mieszka I i przedstawimy sytuację w państwie Polan zaraz po chrzcie ich władcy. Powiemy kiedy nastąpiło utworzenie pierwszego biskupstwa oraz kim byli pierwsi biskupi. Wysłuchamy także legendy o świętym Wojciechu. Jak jego działalność i męczeństwo wpłynęły na dalsze losy kształtującego się państwa polskiego?

ZIARNO - MIESZKO I DOBRAWA
niedziela, 17 kwietnia, godz. 9:50
Z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski zapraszamy na wyprawę do Poznania, gdzie również mógł mieć miejsce chrzest Mieszka I. Tu, na Ostrowie Tumskim, wybudowano pierwszą katedrę, a w podziemiach prawdopodobnie pochowano Mieszka i jego syna, Bolesława Chrobrego.

TRANSMISJA MSZY ŚWIĘTEJ Z KATEDRY PW. ŚW. APOSTOŁÓW PIOTRA I PAWŁA W POZNANIU
niedziela, 17 kwietnia, godz. 13:00
Obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski. Liturgii przewodniczyć będzie ks. abp Stanisław Gądecki - metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz